Доброго часу. Хто знає, де можна розшукати інформацію про аналізи досліджень мідних сплавів та бронзи, яку використовувала гава-голіградська культура або інші культури подібного періоду ? Можливо якась книга є відома або щось таке. Це найбільше цікавить.
В лабораторії університету разом з викладачем досліджуємо мій оплавок, з якого сокиру виготовили. А потім саму сокиру ще дослідимо(колись виставляв на визначення).
Цікавий зразок: миш'якова мідь з сурмою в якому практично немає олова. В деяких ділянках оплавка олова взагалі немає. Є трішки свинцю.
Склад патини оплавка містить 10-17% миш'яку в деяких місцях.
Гава-голігради це пізня бронза, там вже олово набувало популярності, а тут отакий дисонанс.
Сплав перемішували нерівномірно тому в різних місцях різні концентрації речовин. Знайшов на заході України. І нам цікаво чи в нашому "карпатському металургійному центрі" чи в якомусь балтійському руду видобули колись. Але це вже зрозуміємо потім.
Може Грабовський ? Є Андрій і Роман, теж доктори технічних наук. Як мінімум, так каже інтернет.
Молодчина! Що ще додати... Лайкнув тему аби люди заходили та бачили, що можна не лише в компі сидіти та копати без цілі і зацікавленості. Про склад металів археологічних знахідок бачив багато статей і в різні часи. Якщо знайду, обов`язково підтримаю інформацією.
Скоро їду в інше місто на дослідження, тому найцікавіші експерименти ще попереду.
Шкода, що про гава-голіградів і хім.склад ще нічого не знайшов, але не біда. Зате своє буде :)
Якщо вдасться все реалізувати, то постараюсь оформити тут статтю по тому.
http://ipdn.ru/2018_2%2841%29.pdf
В одному з двох моїх оплавків(частини основного великого) ми знайшли радіоактивний технецій (⁴³Тс), який в природних умовах, на Землі, не зустрічається. Не в патині, а саме в чистому сплаві. Помилки бути не може.
Чат джпт каже, що поки немає ні одного дослідження артефактів в якому б знайшли цей елемент через його рідкість.
Значить скоро буде одне таке :)
Яка вірогідність похибки може бути в аналізі?
В трьох вимірах поспіль на видимій ділянці 200, 200 і 600мкм він присутній. Не думаю, щоб так в ряд кілька разів прилад за 500тис.$ помилявся... Туди і перстень родини Хмельницьких на дослідження привозоли колись :)