Опис: Оригінал.
Сплав був запатентований німецьким промисловцем і винахідником Віллі Хенкером, який заснував першу фабрику зі штучного мармуру в Берліні близько 1912 року під назвою Kunststein-Industrie W. Henker & CO. Він діяв принаймні до 1936 року. Хенкер виробляв, серед іншого: вази, свічники, світильники, люстри, розетки та рекламні букви та вивіски. Ці вироби відзначалися високою декоративною майстерністю. Вироби з лавініту зазвичай чорні, іноді з різнокольоровими деталями, позолочені, покриті емаллю або античною бронзою, рідше білі. Компанія Henker запатентувала продукцію в стилі модерн та історизм. Потім вона розширила свій асортимент, включивши в нього продукцію в стилі ар-деко, а згодом почала виробляти і товари, що відносяться до східної та античної естетики.
У 1921 році Віллі Хенкер подав заявку на отримання патенту на виробництво лавініту в США (видано в 1924 році), Франції (видано в 1922 році) та Австрії (1924 рік). У 1922 році компанія відкрила свій офіс і виставковий зал під назвою Art Industries в Нью-Йорку. Там вироби з лавініту швидко набули популярності, особливо ті, що відносяться до Сходу та античності. Зростанню популярності сприяли дві виставки в Піттсбурзі та Чикаго. На хвилі успіху Хенкер продав патент на виробництво сплаву в Швеції та Чехословаччині. У 1923 році патент був придбаний польською компанією Lavinit. Крупка і Перліч у Влоцлавеку, що діяла до 1939 року. Фабрика Włocławek доповнила дизайн Henke власною продукцією, посилаючись на польську національну традицію. Короткий період, починаючи з 1924 р., вироби з лавініту виготовляла також фабрика Wulkanit у Ґрудзьондзі, яка, ймовірно, не мала прав на її виробництво.
В даний час вироби з лавініту високо цінуються і продаються на аукціонах по всьому світу. Для порівняння, в аукціонному каталозі колекції Феліції та Антонія Унєховських під назвою Моє хобі моя квартира, яка відбулася 9 лютого 2021 року у Варшаві запропонована ціна на погруддя о. Юзеф Понятовський із фабрики Lavinint у Влоцлавеку. Перліча і Крупки становила від 1000 до 1500 злотих.
Найбільша колекція виробів з лавініту в Польщі, що складається з 63 предметів, знаходиться в Музеї Куявської та Добжинської землі у Влоцлавеку. У 2020 році МЗКіД організував першу монографічну виставку, присвячену виробам з лавініту. Це мало великий вплив на популяризацію теми. Зараз пошукова система Google відповідає на запит «lavinit» приблизно 11 000 результатів (станом на 16 січня 2022 року). Для порівняння, на кінець 2019 року було лише 42 результати. У 2021 році МЗКіД видав перший каталог, присвячений польській продукції з лавініту, під назвою Lavinit. Між керамікою та бронзою: Лавінітні вироби 1923-1939 рр. у колекціях Музею Куявської та Добжинської землі у Влоцлавеку, Кароліна Банзяк-Квятковська.
Коментарі 1