
Неподалік від села Хензінген, що розташоване в східних Нідерландах, археологи виявили ранньосередньовічне язичницьке святилище і безліч цінних артефактів. Це відкриття було описано в науковому журналі Medieval Archaeology.

План язичницького святилища
tandfonline.com
Повномасштабні розкопки біля села Хензінген проводили у 2020 і 2021 роках. Фахівці знайшли великий круглий майданчик, який колись оточували дерев'яні стовпи. У його центрі знаходилася церемоніальна будова, датована VI століттям. Дослідники повідомили, що поруч із майданчиком було зведено велику будівлю, яка могла бути будинком місцевого багатого магната (Herrenhof).
Особливий інтерес археологів викликали 17 стовпових ям, орієнтованих зі сходу на захід відповідно до весняного та осіннього рівнодення. Очевидно, тут проводили сезонні ритуали, пов'язані з посівом і збиранням врожаю. Оскільки поблизу не було знайдено слідів поселень і поховань, дослідники вважають, що це місце мало виключно ритуальне значення.

Реконструкція святилища
tandfonline.com
Підношення були зосереджені в трьох місцях круглого майданчика. Серед знахідок – 24 золоті монети, відомі як треміси, срібні скеати, частина золотої монети Меровінгів, срібний денарій, імітації тремісів з малим вмістом золота, фрагменти срібної сережки, золоті підвіски та інші артефакти. Хімічний аналіз ґрунту показав, що біля церемоніальної будови в центрі платформи проводилися жертвопринесення тварин.

tandfonline.com
За словами Яна-Віллема де Корта, археолога Агентства культурної спадщини Нідерландів, у VI–VIII століттях регіон заселили племена саксів. Тоді язичницьке святилище використовувалося місцевою елітою. Там поклонялися щонайменше трьом богам – Вотану (Одіну), Донару (Тору) і Сакснуту.
Згідно з історичними джерелами, що описують хрещення саксів, язичник мав публічно заявити, що відмовляється від поклоніння старим богам і від принесення монет їм у жертву. У релігійних текстах ці монети називали «диявольськими грошима» (diobolgeldæ).

Добірка тремісів з села Хезінген із зазначенням процентного вмісту золота. Оригінальна монета показана вгорі, три імітації з низьким вмістом золота – ліворуч, а три імітації зі срібла – праворуч
tandfonline.com
Наприкінці VII – на початку VIII століття язичницьке святилище було покинуто. Ймовірно, місцеві жителі прийняли християнство і відмовилися від старої віри.
Археологи зазначають, що в Нідерландах дохристиянські культові місця вивчені набагато менше, ніж у Скандинавії. Це робить виявлення язичницького святилища винятково цінним відкриттям, що пропонує рідкісний погляд на суспільство на початку періоду християнізації.
Джерела:
tandfonline.com
archaeologymag.com
Треміси з колекції Джона Френсіса де Саліса