
17 квітня 2025 року Національний банк презентував уже другу за тиждень новинку серії «Українська спадщина». Вона присвячена неодмінному атрибуту великодніх свят в Україні – традиційній писанці.
Монета «Великодня радість. Писанка» має номінал 10 гривень. Вона виготовлена зі срібла 925 проби, оздоблена емаллю та локальною позолотою. Маса дорогоцінного металу в чистоті – 31,1 г, діаметр – 38,6 м. Гурт із секторальним рифленням. Категорія якості карбування – спеціальний анциркулейтед.
Оголошений тираж випуску – 15 тисяч штук, фактичний – 7500.
Художнє оформлення виконала Олександра Кучинська.
На аверсі в центрі композиції художниця зобразила дерево життя, символ всесвіту, зображений у формі дуба – образу сили, захисту, довголіття, чоловічої мужності та вірності. Дерево умовно поділено на три яруси (світи), кожен з яких містить 12 писанок, що відображають 12-річний цикл, із символами, притаманними кожному світу.
У верхній частині дерева, що відображає небесний світ, зображені берегиня, над якою розташована стилізована квітка як символ людської душі; сонце – джерело життя і шанований із давніх часів небесний вогонь; зірка – символ сонця, життя, розвитку й благополуччя; бджола – знак родючості та працьовитості; птах – уособлення вічності, безсмертної душі та духів предків.


bank.gov.ua
Стовбур дерева є зображенням земного світу, в якому розміщені образи: оленя – тварини, що приносить світло, асоціюючись із землеробством і знаннями; коня – символу сили, руху та чоловічої природи; барана – уособлення творчої енергії. Нижня частина дерева, коріння, представляє підземний світ і воду, тут відтворено такі символи: сигма, що зображує підземного змія як охоронця домашнього вогнища; оберіг, який поєднує знаки хреста, ромба, сварги, рогів барана й крапок; риба – символ родючості, життя і християнства; хвилі, які уособлюють безперервний рух води, життя й світу в цілому.
Навколо дерева – рамка з трикутників, що символізує триєдність всесвіту: небо, земля і вода, а також відображає концепцію божественної трійці, гармонію і завершеність через рівнобічний трикутник.


bank.gov.ua
На реверсі монети зображено традиційну писанку Одеської області, відому як «Сорокопуть» або «Козачі левади», у зеленому й чорному кольорах. Писанка оздоблена складними орнаментами, кожен з яких має прихований зміст. Сварга – один із найдавніших символів сонця, щастя, добра, побажання благополуччя та захисту від лиха. Прямий і косий хрести уособлюють тривимірний всесвіт, що об’єднує різні рівні буття. Драбинки символізують духовне зростання, шлях до Бога та прагнення до вищого життя.

bank.gov.ua
Сонце на писанці уособлює джерело життя – небесний вогонь, який завжди шанували як символ тепла і світла. Розташовані на білому тлі дві сварги, накладаючись одна на одну під кутом, створюють ефект постійного руху та енергії. Це враження підсилюється серединним колом, яке символізує космос і нескінченність.
Незабаром шукайте новинку в нумізматичному маркеті НБУ, а також у відповідному розділі на Віоліті.
Джерело: bank.gov.ua
Читайте також:
НБУ присвятив срібну монету модельєрці-шістдесятниці Любові Панченко