
Минулими вихідними члени Польської асоціації шукачів скарбів «Гусарія» (Husaria) виявили скарб мідних монет XVII століття. Відкриття було зроблено в лісі поблизу Ядува, Мазовецьке воєводство.
Шукач скарбів Матеуш Сигач розповів, що під час пошуку старої лісової дороги його колега Мацек розкопав 13 мідних боратинок. Вони залягали неглибоко, на глибині 5-10 см. Хоча боратинки зустрічаються часто, їх зазвичай знаходять по кілька штук. У зв'язку з цим шукачі старожитностей вирішили ретельно перевірити місцевість. На території площею 100 квадратних метрів вони виявили в цілому 442 боратинки. Про свою знахідку члени асоціації повідомили в Управління з охорони пам'яток Мазовецького воєводства.
За словами Сигача, це далеко не найбільший скарб боратинок. У Польщі раніше знаходили схованки, що містили до 1500 монет. Однак для Мазовецького воєводства цей скарб є найбільшим з коли-небудь знайдених.



facebook.com/PSPHusaria
Боратинки – мідні соліди (шилінги, шеляги) Речі Посполитої, що карбувалися в 1659–1668 роках на монетних дворах Польщі та Великого князівства Литовського. Вони названі на честь Тіто Лівіо Бураттіні, італійського вченого та керівника монетного двору Кракова. Бураттіні запропонував королю Яну II Казимиру розпочати випуск мідних монет за курсом білонного соліда, тобто прирівняні до ⅓ срібного гроша. Це мало підтримати економіку Речі Посполитої під час фінансової кризи, що настала після вторгнення Швеції, відомого як Шведський потоп (1655–1660).
Через низьку якість карбування і дешевизну металу, боратинками зацікавилися фальшивомонетники. За оцінками фахівців, загальна кількість випущених оригінальних і фальшивих монет може досягати 1,8 млрд штук.



facebook.com/PSPHusaria
На жаль, сьогодні невідомо, кому належав скарб із 442 боратинок. Матеуш Сигач вважає, що це могли бути заощадження піхотинця. Прикладом, річна платня гусара в XVII столітті становила 750 польських злотих, що еквівалентно 40 500 боратинкам.
Джерела:
facebook.com/PSPHusaria
dzieje.pl