
Легенда радянського гітаробудування – Житомирська «залізна» гітара – в перший день цього місяця знайшла на Віоліті нового власника.
Інструмент викликав серед користувачів неабияку цікавість: в ході торгів, що тривали з 24 липня до 1 серпня, було зроблено 98 ставок. Перемогла пропозиція у 4161 гривню.

violity.com
Житомирська фабрика музичних інструментів, скорочено ЖФМІ, почала свою роботу в 1936 році на базі деревообробної артілі. Першою продукцією підприємства були баяни та гармошки. Після руйнування в роки Другої світової та подальшої реконструкції, фабрика взялася за виробництво дитячих іграшок, електробаянів і навіть холодильників, хоча технічну «начинку» для останніх виробляв завод «Електровимірювач».
На початку 1970-х житомирські фахівці випустили її – гітару з алюмінієвого сплаву. Металевий корпус доповнював вельми традиційний буковий гриф та кілки Чернігівської фабрики музичних інструментів. Важила гітара близько 1,8 кг.

violity.com
Якою насправді була історія народження цього дивакуватого інструмента, невідомо. Дехто з колекціонерів загадується над питанням, кому могла спасти на думку ідея виробляти гітару з алюмінію в одному з найлісистіших регіонів України. Дехто каже, що інструмент виглядає наче зійшов зі сторінок науково-фантастичних коміксів.


violity.com
Одна з найпоширеніших версій полягає в тому, що за цією авангардною спробою відійти від класики стоїть оптимізація виробництва – на фабриці, як зазначено вище, виробляли корпуси холодильників, тож від листів металу залишались окрайки.
Хай там як, а нестандартна житомирська гітара швидко набула популярності серед української молоді – завдяки оригінальному зовнішньому вигляду та дешевині. Профі до бляшанки ставилися з іронією.

Житомирська гітара з дарчим гравіюванням: «Дорогій Людмилі в день 16-річчя від подруг. 21.05.74»
Rarity / violity.com
Експериментальне виробництво інструменту тривало на ЖФМI орієнтовно з 1972 до 1976 року. Коштувала гітара тоді близько 11-14 рублів.

violity.com
Новий зірковий час для вугластої житомирської гітари настав наприкінці 1990-х, коли фронтмен гурту ВВ Олег Скрипка продемонстрував інструмент в дії у телевізійній програмі «Антропологія».
Такою була одна зі сторінок історії української музики. Ну а більше цікавих лотів можна знайти у розділі «Музичні інструменти. Вінілові платівки і програвачі».